Skip to main content Skip to footer

Udržiavaním Vojnového Konfliktu Prekrývajú Masívnu Korprátnu Rabovačku Najkvalitnejšej Pôdy Na Svete

February 2, 2016
Source
Nozá Republika

Ivan David

Zatiaľ, čo ukrajinská vláda okázalo bojuje s rusko-jazyčnou opozíciou o ovládnutie smiešnych 2% územia, milióny hektárov ukrajinskej pôdy rýchlo a v tichosti prechádzajú do rúk zahraničných korporácií. Podľa pracovníkov kalifornského Oakland Institute sa odhaduje, že dnes je pod kontrolou zahraničných spoločností (prevažne amerických) už cca 2.200.000 ha ukrajinskej pôdy.

Na základe vydieračských podmienok Asociačnej dohody s EÚ, spojenej s pôžičkami od Európskej investičnej banky, Medzinárodného menového fondu a Svetovej banky, musela Ukrajina zrušiť moratórium na predaj svojej pôdy zahraničným investorom a otvoriť cestu k pestovaniu geneticky modifikovaných plodín na svojom území.

Treba si pri tom uvedomiť, že ukrajinská černozem predstavuje jednu tretinu poľnohospodárskej výmery celej Európy a je najproduktívnejšou, najúrodnejšou pôdou na svete.

Podľa Elizabeth Fraser z Oakland Institute americké nadnárodné spoločnosti už dlho hľadali cestu k získaniu bohatej ukrajinskej pôdy. Americká spoločnosť NCH Capital začala získavať pôdu na Ukrajine už v roku 1993. (Ponúkala ukrajinským vlastníkom pôdy také nájomné zmluvy, v ktorých bolo zakotvené exkluzívne právo spoločnosti na odkúpenie pôdy držanej spoločnosťou po zrušení moratória.)