Frederic Mousseau Директор з питань політики, Оклендський інститут, Каліфорнія, США
Frederic Mousseau координує дослідницьку діяльність інституту у сфері земельних відносин, продовольчої безпеки і сільського господарства. Він автор багатьох наукових публікацій і звітів з цих проблем. Більше 20 років працював у міжнародних агентствах, таких як Боротьба з голодом, Лікарі без кордонів та Оксфамінтернешнл. Приймав участь у розробці та координації програм з продовольчої безпеки у більше ніж 30 країнах світу.
«Щодо захисту прав селян на землю в Україні»
Відео-виступ на Громадському форумі«Право селян на землю: чи убезпечить земельна реформаселянсько-фермерське господарювання в Україні», 26 листопада 2019 року.
Доброго ранку, вітаю вас з Окленда, штат Каліфорнія, і дякую за можливість приєднатися до вас сьогодні.
Я радий цій нагоді приєднатися до вас і вважаю це честю для себе з огляду на ті важливі причини, що привели вас усіх на цей форум. У США у ці дні ми чуємо про Україну лише у контексті подій, що мають стосунок до Президента Трампа та майбутніх виборів у США, але нічого не говориться про процеси, пов’язані з відкриттям продажу землі в Україні, процеси, що відбуваються під тиском США та інших західних держав.
Рішення, які приймаються зараз щодо вашої землі, матимуть визначальний вплив як на події в Україні у найближчому майбутньому, так і на життя наступних поколінь.
Ці рішення також мають велике значення і для всього іншого світу. Те, що така країна, як Україна, змушена під тиском іноземних інтересів продавати свою землю, є просто безпрецедентним явищем у сучасній історії. Неймовірно спостерігати таку єдність у зусиллях закордонних урядів та міжнародних установ, включаючи Світовий банк, МВФ та Європейський банк реконструкції та розвитку, які разом забезпечили понад 20 млрд дол. фінансової допомоги в рамках програм структурної перебудови, програм і допомоги, що передбачають відміну мораторію. Навіть Європейський суд з прав людини приєднався до цієї міжнародної кампанії, заявивши, що мораторій є порушенням прав людини. Лише минулого тижня країни Великої сімки зробили заяву, спрямовану на підтримку і заохочення скасування мораторію. Минулого тижня Світовий банк опублікував серію статей, якими додав деяких наукових аргументів до цього тиску.
То ж що це за аргументи? Основним є аргумент про те, що відкриття ринку землі допоможе залучити інвестиції та призведе до додаткового економічного зростання – від 0,5 до 1,5 відсотка.
За даними Світового банку, це додаткове зростання матиме місце завдяки зростанню врожайності у сільському господарстві, внаслідок вилучення із сектору менш «ефективних фермерів», а також концентрації земель та фінансів у більш ефективних фермерів. З метою максимального економічного зростання Світовий банк також наполягає на необхідності повної лібералізації, яка не передбачає жодних обмежень чи гарантій на ринку землі.